ТЕРМОДИНАМІЧНА АКТИВАЦІЯ ПІДЗЕМНОГО ВОДНОГО РОЗЧИНУ І ФАЗОВІ ПЕРЕТВОРЕННЯ В ГІРСЬКИХ ПОРОДАХ ПРИ ВИБУХУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2079-5688.2014.24.29150Ключові слова:
гірські породи, підземний вибух, енергія вибуху, породоутворюючі мінерали фазові перетворення гірських порідАнотація
У статті розглянуто проблеми термодинамічної активації водного розчину і фазових перетворень гірських порід у результаті впливу температури підземного вибуху. Встановлено, що температура вибуху прискорює розчинення солей і цементуючих речовин, що знаходяться у складі гірських порід. Температура і тиск змінюють модифікації деяких породоутворюючих мінералів та активують фазові перетворення з отриманням нових хімічних сполук.Посилання
Samedov A.M., Savchenko S.V. Zmina mitsnosti hirskyh porid pry dii vysokoi temperatury, hariachoi vody ta vodianoi pary // Enerhetyka. Ekolohiia. Liudyna. Naukovi pratsi NTUU «KPI», IEE. – Kyiv: NTUU «KPI», IEE, 2009. – S. 276-277.
Vovk O.O., Vovk O.O., Kosenko T.V., Soldatova A.V. Seismichnyi vplyv hirskoho udaru na intensyvnist rozvytku muldy osidannia // Visnyk Natsionalnoho tekhnichnoho universytetu Ukrainy «Kyivskyi politekhnichnyi instytut. Seriya «Hirnytstvo». – 2010. – Vyp. 19. - S. 10-15.
Akopian A.A. Himicheskaia termodinamika. M.: Vysshaia shkola, 1963. – 527 s.
Kern R., Vaisbrod A. Osnovy termodinamiki dlia mineralohov, petrohrafov I heolohov. M., Mir, 1966. – 280 s.
Dir U.A., Khaun R.A., Zusman Dzh. Porodoobrazuiushchie mineraly. – T.2. – Tsepochechnyie silikaty. – M.: Mir, 1965. – 406 s.
Dir U.A., Khaun R.A., Zusman Dzh. Porodoobrazuiushchie mineraly. – T.4. Karkasnyie silikaty. – M.: Mir, 1966. – 482 s.
Perchuk L.L. Ravnovesiia porodoobrazuiushchih mineralov. – M.: Nauka, 1970. – 392 s.
Miunster A. Himicheskaia termodinamika. – M.: Mir, 1971. – 295 s.
Marakushev A.A. Termodinamika metamorficheskoi hidratatsii mineralov. – M.: Nauka, 1968. – 200 s.
Marakushev A.A., Perchuk L.L. Termodinamicheskaia model fliuidnoho rezhyma Zemli. V kn.: Ocherki fiziko-khimicheskoi petrolohii. M.: Nauka, 1974, vyp. 1U. S. 102-130.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 A.M. Samedov, V.G. Kravets, O.A. Novokhatskyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).